Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Najlepsze modele nagrodzone

Data wydarzenia: 29 października 2018

56 modelarzy zaprezentowało 259 redukcyjnych modeli konkursowych oraz 215 pozakonkursowych podczas I Ogólnopolskiego Mityngu Modelarskiego, jaki miał miejsce w Muzeum Sił Powietrznych w weekend 27-28 października 2018 r.

Zawodnicy startowali w trzech grupach wiekowych: młodzik, junior i senior, oraz w 29 klasach startowych. Z racji hasła przewodniego „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego” i specyfiki miejsca Mityngu, przeważały modele statków powietrznych. Modelarze przybyli do nas z całej Polski: nawet ze Słupska i Białegostoku.

Przez dwa dni Mityngu gościliśmy ponad 200 widzów, którzy z uwagą i nieukrywanym zachwytem oglądali modele samolotów, śmigłowców, okrętów, samochodów i motocykli. Równie emocjonująca była praca sędziów, którzy do późnego wieczora debatowali nad werdyktem. Konkursowi towarzyszyła akademia modelarska, podczas której najmłodsi próbowali swoich sił w składaniu i malowaniu modeli plastikowych i drewnianych.

Walka o wyróżnienie i nagrody specjalne była na bardzo wysokim poziomie i dopiero drugiego dnia Mityngu mogliśmy poznać wyniki konkursu na najlepszy i najciekawszy model w danej klasie startowej.

Emocje budziły szczególnie nagrody specjalne ufundowane przez sponsorów.

Puchar ufundowany przez Burmistrz Dęblina panią Beatę Siedlecką trafił do Janusza Zajdzika z Dęblina za model MiG-21M.  Nagrodę Komendanta Centrum szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego płk. Waldemara Wiśniewskiego, za najlepszą dioramę lotniczą otrzymał Ireneusz Mikucki ze Słupska, prezentujący SBLim-2A.  Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej – gen. Bryg. pil. dr Piotr Krawczyk –  przyznał trzy nagrody za „najlepszy model samolotu”:  DH 82A Tiger Moth Pawłowi Ogarkowi z Jaworzna, MiG-29 Marcinowi Rutkowskiemu z Białegostoku oraz samolot TS-11 Iskra dla Krzysztofa Fitucha z Radomia. Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski przyznał  swój puchar oraz album „Siła Nośna” dla modelu śmigłowca Mi-4A prezentowanego przez Krzysztofa Fitucha. Srebrne Orły – trzy nagrody specjalne magazynu Super Model przyznane zostały w kategorii „najlepszy model w polskich barwach”: SB-Lim2A (Ireneusz Mikucki), Supermarine Spitfire LF Mk.IX (Sławomir Kusz  z Zamościa) oraz AVRO Lancaster MK I (Tomasz Jatczak z Włocławka). Natomiast Marcin Rutkowski odebrał puchar za samolot MiG-29 w kategorii „najładniejszy model przekazany do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych”. Pan Tomasz Bilkiewicz z Bilmodel Makers przyznał swoją nagrodę dla Marcina Rutkowskiego za model JA 37 ViGGEN. Również Grupa TOMCATSKY przyznała panu Marcinowi dwie nagrody w kategorii „najlepszy model i najmłodszy uczestnik” za model samolotu F-14 Tomcat. Natomiast IPMS Warszawa statuetką „Zacna Sztuka” uhonorowało model okrętu podwodnego U-boot VIIC-U552, który prezentował pan Sławomir Mitraszewski z Włocławka. Nagroda specjalna przyznana została dla Sebastiana Frątczaka za model drewniany samolotu F-18 wykonany podczas akademii modelarskiej w trakcie trwania imprezy.

Sędziowie przyznali natomiast wyróżnienia i pamiątkowe medale: 2 w kategorii „Młodzik”, 22 w kategorii „Junior” oraz 66 w kategorii „senior”.

Wszystkie wyniki sędziowskie są dostępne na stronie partnera Mityngu SCALE MODELING:

https://scale-modeling.com/pl-PL/Home/Results/16

Mityng Modelarski to nie tylko konkurs ale i możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień obiektów Garnizonu Dęblin.

…i poznania tajników dbania o lotniskową przestrzeń powietrzną.

Wybór z 215 modeli pozakonkursowych przekazanych do Muzeum Sił Powietrznych będzie można oglądać już od 5 listopada 2018 r na wystawie „100 modeli na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego”.

Muzeum Sił Powietrznych pragnie serdecznie podziękować pomysłodawcy wydarzenia, panu Damianowi Majsakowi (Kagero Publishing) za wsparcie organizacyjne, wszystkim sędziom, partnerom, sponsorom nagród  i – przede wszystkim- uczestnikom biorącym udział w konkursie.

Serdecznie dziękujemy Panu Bartoszowi Kwiatkowskiemu – twórcy platformy Scale Modeling, za pomoc i życzliwość. Scale Modeling to gotowa platforma do pełnej obsługi wydarzeń modelarskich z rozbudowaną bazą, a zarazem intuicyjnym interfejsem.  Gratulujemy pomysłu i wykonania. System Obsługi Wydarzeń Modelarskich stworzony i użyczony nam przez Pana Bartosza pozwala ujednolicić system sędziowania, a zarazem znacznie ułatwia to zadanie.

GALERIA, fot. Tomasz Rodziewicz: kliknij

galeria na Facebook 1  , galeria na Facebook 2

Fot. Malwina Markiewicz, Tomasz Rodziewicz, Małgorzata Rutkowska