Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego Kielce 2017

Data wydarzenia: 04 września 2017

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na kolejną edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Nasze stoisko i pracownicy służą pomocą wraz z Wyższą Szkołą Oficerskich Sił Powietrznych, zajmującą sąsiedzkie stanowisko. Minister prof. dr hab. Wojciech Fałkowski odwiedził podległe sobie placówki. Wśród gości naszego stoiska nie mogło zabraknąć dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek muzealnych… …i pasjonatów lotnictwa, którzy chętnie dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami… 

04.09.2017. MSPO Kielce. Na Wystawie Sił Zbrojnych w ciągu kilkunastu dni żołnierze przygotowali stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych.

 

Hale wystawiennicze A i B oraz teren przyległy Targów Kielce zapełniły się najnowocześniejszym sprzętem wojskowym, uzbrojeniem i wyposażeniem, które wykorzystywane jest przez żołnierzy na lądzie, w morzu i powietrzu. Ponad 800 żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej ze wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych pracowało nad jak najlepszym zabezpieczeniem i przygotowaniem Wystawy.

Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku hala A jest przeznaczona dla jednostek bezpośrednio podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Swoje miejsce mają tu również stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej, centrów szkolenia oraz jednostek i instytucji podporządkowanych szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Pokażemy, co mamy najlepsze

Centralne miejsce na Wystawie w hali A zajmują Inspektoraty DG RSZ oraz Wojsk Specjalnych, które co roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Na stoiska zapraszają GROM, JW. KOMANDOSÓW, FORMOZA, AGAT oraz NIL. Wśród ich ekspozycji zobaczymy m.in.: uzbrojenie, jakie występuje na wyposażeniu indywidualnym operatora, sekcji bojowej, snajpera i grupy wsparcia z platformą szturmową na pojeździe, broń ciężką wsparcia ogniowego, elementy wyposażenia operatorów do realizacji zadań akcji bezpośrednich Direct Action tj. Hummer HMMWV. Ponadto łódź Zodiak FC-470, ciągnik podwodny DPD, pojazd OSHKOSH – MRAP, granatnik wielozadaniowy Carl Gustaf M3 i wiele innych.

Inspektorat Wojsk Lądowych podczas tegorocznej wystawy prezentuje m. in. nowość
w Wojsku Polskim mianowicie armatohaubicę samobieżną kalibru 155 mm KRAB , będzie ona czekała na gości Wystawy na zewnętrznej części ekspozycji. W środkowej części wystawy żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej przybliżą specyfikę służby oraz sprzęt jakim dysponują skoczkowie spadochronowi. Poza spadochronu SOV- z zasobnikiem i aparatem tlenowym będzie można przyjrzeć się 60mm moździerzom LM-60D i lekkim ANTOS, a także 40 mm granatnikowi automatycznemu Mk-19.

Inspektorat Sił Powietrznych reprezentują żołnierze 12 Bazy Statków Bezzałogowych oraz 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć indywidualne wyposażenie pilota samolotu F – 16, a także taktyczny bezzałogowy aparat latający Orbiter – przeznaczony do wypełniania zadań bliskiego rozpoznania.

Inspektorat Szkolenia w tym roku reprezentują Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Zwiedzającym przybliżony zostanie proces szkolenia żołnierzy oraz wykorzystywany do niego sprzęt. W tym roku na gości wystawy czeka robot TALON IV, który może być wykorzystywany jako urządzenie rekonesansowe, zwiadowcze, jako saper lub robot bojowy. Żołnierze Centrum Szkolenia Sił Powietrznych prezentować będą techniki oraz sprzęt niezbędny do przebywania w trudnych warunkach.

Inspektorat Marynarki Wojennej reprezentuje 13 Dywizjon Trałowców i Brzegowa Grupa Ratownicza. Pokażą m.in. wyposażenie nurkowe BGR – zestaw nurka ciężkiego KN 37 oraz dwa lekkie zestawy sprzętu nurkowego Nurpak 03 i 04. Ponadto pojazd podwodny Seabotix i UKWIAŁ, którego przeznaczeniem jest działanie związane z wykrywaniem, identyfikacją i niszczeniem min morskich na akwenach o głębokości 5-200m. Na uwagę zasługują sonar Hammerhead, torpeda lekka MU90 do zwalczania okrętów podwodnych oraz  rakieta RBS15 typu woda-woda, jako najnowsze wyposażenie Marynarki Wojennej. Hełm nurka ciężkiego UWS (nurka klasycznego) robi duże wrażenie na oglądających, ale jest tylko eksponatem i odniesieniem do historii nurkowania.

Jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Brygady logistyczne znane są przede wszystkim z wsparcia i zabezpieczenia jednostek wojskowych w kraju i poza jego granicami. Na kieleckiej Wystawie stoiska ich odnoszą się do historii i współczesnego pola walki.

 

– „Żołnierze 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej przygotowali stanowisko promocyjne oparte na scenariuszu funkcjonowania Brygady w rejonie odtwarzania zdolności bojowej, by pokazać istotę funkcjonowania  pododdziałów logistycznych w warunkach bojowych.” – mówi ppor. Piotr Szczotka.

Na stoisku prezentowany jest: punkt dystrybucji wody i żywności, polowy punkt tankowania, punkt medyczny, punkt likwidacji skażeń, stanowisko naprawy sprzętu łączności i stanowisko naprawy uzbrojenia.

Ciekawą propozycję ma 10 Opolska Brygada Logistyczna.

– „Jestem na targach po raz piąty. Mamy kolekcje pamiątek, które zostały przywiezione z różnych misji. Wyszliśmy z założenia, że skoro Brygada zabezpiecza je od 1999 roku, to na Wystawie zaprezentujemy nasze zbiory. Ponadto zainteresowanym będę opowiadał o niewoli babilońskiej i Islamie. Posiadamy pamiątki z Czadu i Mali –  stroje, burki afgańskiej, pakol afgański, dywan modlitewny MUSALLA. – opowiada st. chor. Stanisław Gaweł. W innych miejscach stoiska zobaczyć będzie można warsztaty sprzętu łączności, uzbrojenia oraz urządzenie do diagnostyki samochodów.

 

Regionalne Bazy Logistyczne

Każda z Regionalnych Baz Logistycznych przywiozła odmienny sprzęt. 1RBlog z Wałcza prezentuje m.in. KTO ROSOMAK, BSP ze stacją kontrolną i komputerem diagnostycznym, 2RBlog z Warszawy – transporter rozpoznania inżynieryjnego MTLB TRI, QUAD i kombinezon pirotechniczny z wyposażeniem oraz motocykle. 3RBlog zajmujący się na co dzień obsługą statków powietrznych, śmigłowców i szeroko pojętą elektroniką na stoisku wystawił sprzęt warsztatowy.  Dodatkowo obejrzeć można makietę wielkopowierzchniowego, wielobranżowego składu materiałowego Kutno. 4RBLog skupił się głównie na prezentacji stacji diagnostycznych.

Mjr Tomasz Smoła z Centrum Szkolenia Logistyki zdradza z kolei, że w tym roku marzenia sprzed kilku lat stały się rzeczywistością. Profesjonalizacja wkroczyła do szkolenia wojskowego z dużym impetem, a to bardzo cieszy. Ekspozycja Centrum składa się  z wycinka systemu szkoleniowego KTO ROSOMAK przeznaczonego dla personelu technicznego. Prezentowane są trenażery wirtualne, stendy pracującego nadwozia, silnika, skrzyni biegów.

– „Nie zapominamy również o nowych metodach w szkoleniu zdalnym, a jako nowość po raz pierwszy prezentowana jest drukarka 3D z pokazem wydruku pomocy szkoleniowych.”

Zdaniem mjr Smoły udział żołnierzy w Wystawie SZ to nie tylko ćwiczenie, ale również potężny zastrzyk dodatkowej wiedzy i inspiracji – „Pasja to wielka rzecz i to ona napędza działania nauczycieli w Centrum” – dodaje.  

Na Wystawie po raz pierwszy swoje miejsce znalazły Wojska Obrony Terytorialnej. Oprócz uzbrojenia i umundurowania w ramach  modułu rekrutacyjnego wystawiają panel werbunkowy, na którym będzie można zbadać BMI i BMF czyli skład ciała i masę ciała, a także dowiedzieć się jak służy się w WOT. Zaprezentowana zostanie strzelnica z bronią MSBS na wkładce UTM, gdzie będzie możliwość strzelania amunicją barwiącą.

 

 

Na hali B Żandarmeria Wojskowa a dookoła niej szkoły i muzea wojskowe

W hali B rozlokowały się muzea: Wojska Polskiego, Wojsk Lądowych, Lotnictwa Polskiego, Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych. Na swoich stoiskach prezentują: samochody pancerne, transportery, kadłuby samolotów, min morskich, mundury, trenażery, karabiny oraz inne eksponaty związane z historią Wojska Polskiego.

Stoisko Żandarmerii Wojskowej jest bardzo widoczne i znajduje się w centralnej części hali. Prezentowany jest na nim sprzęt prewencyjny, służby patrolowej, sprzęt dochodzeniowo-śledczy – pojazd interwencyjny, ambulans kryminalistyczny. Imponująco wyglądają pojazd specjalny typu Sandcat (platforma) oraz QUAD Interwencyjny Polaris RZR XP4 1000. Nowością jest Motocykl Interwencyjny KTM Adventure.

Dodatkowo miejsce na hali zagospodarowały ośrodki szkolnictwa wojskowego: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych. Ciekawe propozycje przygotowała Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych – trening na symulatorach lotu i trenażerach kontroli ruchu lotniczego, loty treningowe BSP oraz ćwiczenia na lotniczo-gimnastycznych przyrządach specjalnych. Ttego wszystkiego będzie można doświadczyć na ich stoisku. Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała m.in. detektory i moduły podczerwieni oraz model systemu Obrona Aktywna, natomiast Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych wystawiła mały śmigłowiec GUIMBAL CABRI G-2 i dwie makiety statków powietrznych.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk na Wystawie.