Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

fotografie żołnierzy "Orlika" w zbiorach muzeum

Data wydarzenia: 04 marca 2019

Na kanwie spotkania zorganizowanego 1 marca w Muzeum Sił Powietrznych, mieszkaniec Dęblina- pan Maciej Cenkiel, przekazał do naszych zbiorów niezwykle cenne dokumenty: fotografie i relacje związane z działalnością zbrojną żołnierzy Mariana Bernaciaka „Orlika”. Jedna z przekazanych historii dotyczyła spektakularnego ataku na działo przeciwpancerne…

 W lipcu 1944 roku wycofujący się Niemcy zorganizowali w okolicach Dęblina, przy drodze pomiędzy Korytnicą a Żabianką, zasadzkę w postaci zamaskowanego działa przeciwpancernego, które miało przeciwdziałać nacierającym wojskom Sowieckim. Zasadzka została wykryta przez działających w tej okolicy żołnierzy należących do oddziału Mariana  Bernaciaka „Orlika”. Po wykryciu zagrożenia partyzanci podjęli skuteczny atak na obsługę działa, likwidując jego załogę w bezpośredniej walce na bagnety.

Pan Cenkiel przekazał do kolekcji muzeum cenne zdjęcia, na których można zobaczyć żołnierzy oddziału „Orlika”. Naszej uwadze nie umknęła fotografia przedstawiająca Ludwika Łukasika (z prawej) oraz niezidentyfikowanego partyzanta – prezentujących „zdobycze” w postaci dwóch nowoczesnych niemieckich karabinków szturmowych StG44. Co ciekawe, broń zdobyto już po zakończeniu II wojny światowej, zatrzymując w Leopoldowie sowiecki pociąg transportujący uzbrojenie z pokonanych Niemiec do Związku Sowieckiego…

zdjęcie wprowadzające: najprawdopodobniej drużyna partyzancka „Orlika”. okolice Trojanowa, lata 40-te (1945-1947)