Antoni Jan Szyller mianowany na pierwszy stopień oficerski

Data wydarzenia: 26 lutego 2019

Reprezentujący Muzeum Sił Powietrznych Jacek Zagożdżon, wraz z wolontariuszem muzeum Wiesławem Grudniakiem, przedstawicielem portalu Niebieska Eskadra,  miał zaszczyt wziąć udział w uroczystości pośmiertnego mianowania na pierwszy stopień oficerski Antoniego Jana Szyllera – mechanika pokładowego Polskich Sił Powietrznych, który zginął w czasie specjalnego lotu z pomocą powstańcom warszawskim w 1944 roku.

W uroczystości zorganizowanej w miejskim ratuszu rodzinnego miasta Antoniego – Łęczycy, udział wzięły trzy pokolenia najbliższej rodziny, Burmistrz Łęczycy Paweł Kulesza, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Domagała, radni miasta oraz liczni, zaproszeni goście.

Oprawę historyczną i artystyczną przygotowała rodzina Antoniego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęczycy, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie oraz Szkoły Podstawowej w Topoli Królewskiej. Notę biograficzną odczytała prawnuczka – Monika Góralczyk. Zebrani mogli wysłuchać przepełnionego emocjami, ostatniego listu Antoniego Jana Szyllera do rodziny oraz pieśni śpiewanej przez praprawnuczkę naszego bohatera – Łucję Góralczyk.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie wnuczce Antoniego, Annie Kurczewskiej patentu oficerskiego podpisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w którym Antoni Jan Szyller został mianowany na stopień podporucznika w ramach zasług na rzecz obronności państwa. Aktu wręczenia dokonał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi płk dypl. Jarosław Wasilewski.

Burmistrz Łęczycy podziękował uczestnikom i organizatorom uroczystości za wspaniałą postawę patriotyczną, zwrócił uwagę na niezwykłe bohaterstwo pochodzącego z Łęczycy podporucznika Szyllera dodając, że jakiś fragment tkanki miejskiej powinien zostać nazwany imieniem tak ważnej dla miasta postaci.  Paweł Kurczewski – inicjator działań na rzecz upamiętnienia imienia Antoniego Jana Szyllera w imieniu rodziny dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć.

Plutonowy Mechanik Pokładowy Antoni Jan Szyller

Ur. 30.05.1906 roku w Łęczycy, s. Leona i Heleny z d. Jasińskiej. Dnia 14.09.1930 r. zawarł związek małżeński ze Stefanią Hofman. Po kampanii 1939 r. przedostał się do Francji. W lipcu 1940 r. przybył do Wielkiej Brytanii. Służył w personelu naziemnym jednostek lotniczych. Przeszedł przeszkolenie jako mechanik pokładowy na samolotach czterosilnikowych. Wcielony do składu 1586 eskadry specjalnej w Brindisi. Zginął 27 sierpnia 1944 roku w czasie specjalnego lotu bojowego nad Polskę z
pomocą dla powstania warszawskiego. Podczas przelotu nad Jugosławią samolot H.P. „Halifax” nr JD 171 został zestrzelony ogniem artylerii przeciwlotniczej i eksplodował w powietrzu. Jego szczątki opadły w miejscowości Draz w Jugosławii. Początkowo pochowany z innymi członkami załogi w miejscu katastrofy. Po wojnie ekshumowany na brytyjski cmentarz wojskowy w Belgradzie (obecnie Serbia), grób zbiorowy nr 1-6, działka 4, rząd D.

24 kwietnia 1995 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę.

Źródło: UM w Łęczycy, Portal Niebieska Eskadra, Rodzina Antoniego Jana Szyllera